Zdobywamy Szczecin - Fundacja Kamienica 1

Zdobywamy Szczecin

Zdobywamy Szczecin

Category : 2010 , Kultura i sztuka

 

24 kwietnia 2010 r.  godz 16.00 – 19.00

miejsce: zabytkowa kamienica przy ul. Wojciecha 1

Projekt z cyklu „Kamienica nr 1” – Wydarzenie artystyczno – kulturalne,  edycja wiosenna pt „św. Wojciecha 1 – zdobywamy Szczecin ”

„Patronujemy urodzinom Polski w Szczecinie – imieniny św. Wojciecha”

 

Zdobywamy Szczecin (Kronika Szczecińska 24/04/2010)

 

 

Projekt jest kolejnym z cyklu wydarzeń kulturalnych odbywających się w zabytkowej kamienicy przy ul. Wojciecha 1 w Szczecinie. To wyjątkowe miejsce na mapie naszego miasta wielokrotnie już gościło artystów. Współpraca podmiotów mieszczących się w kamienicy, lokalnej społeczności oraz zewnętrznych partnerów umożliwiły realizację takich działań jak „Święta w Kamienicy nr 1”. Połączenie wernisażu, koncertu, performance oraz pokazu multimedialnego, emisja materiałów zdjęciowych lub filmowych będzie stałym punktem kolejnych wydarzeń. Będzie to okazja aby zaakcentować , istotne dla miasta daty i wydarzenia jak również umożliwić realizację inicjatyw lokalnej społeczności. Ostatnio organizowane „Święta w Kamienicy nr 1” cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony mediów lokalnych i ogólnopolskich jak również samych szczecinian.

Z uwagi na zbliżającą się rocznicę upamiętniającą włączenie Szczecina w granice państwa polskiego oraz nadchodzących imienin Wojciecha (obchodzonych w kamienicy w sposób szczególny) przygotowaliśmy z tej okazji specjalny program:

16.00 wernisaż w galerii „Trystero”, wielkoformatowa ekspozycja historycznych dokumentów na dziedzińcu kamienicy,

16.30 wręczenie nagród dla dwóch szczecińskich wyróżniających się historyków: dr Eryka Krasuckiego i dr Radosłwa Skryckiego

17.00 rekonstrukcja historyczna Drużyny Grodu Trzygłowa

http://tryglaw.org/glowna.html

heppening w wykonaniu Grupy Twórczej Karata Eon http://www.krataeon.pl/

Grupa Twórcza „Krata Eon” przedstawi happening pt. „Scenki z życia przesiedleńców”. Zainscenizowane zostaną ostatnie walki o szczecińskie kamienice, a przede wszystkim codzienne życie pierwszych kolonistów – m.in.: zasiedlenie miasta, spis ludności, pierwsze kłótnie, wspólne biesiady, początki edukacji.

Zdjęcia z rekonstrukcji historycznej Repatrianci Szczecin 1945, M. Papke, R. Rejnowski

Wydarzenie poprowadzi historyk sztuki Pani Maria Łopuch

 

Partnerzy: 

Wspólnota mieszkańców Kamienicy nr 1, Galeria Trystero, Urząd Miasta w Szczecinie, Samorządowa Instytucja Kultury „Szczecin 2016”, Agencja Artystyczna „Onomatopeja”, Salon Muzyczny Fan, Antykwariat WU-EL, Floating Trippin’, Drukarnia Graphic House, KrataEon, Biuro Ochrony „Alkon”

 

Media:

TVP Polskie Radio Szczecin, Gazeta Wyborcza, Kurier Szczeciński, stetinum.pl, sedina.pl, wszczecinie.pl

 

Program:

Przed wejściem do bramy dziedzińca przywita gości żołnierz ubrany w mundur z 1945 r. W antykwariacie WU-EL mieszczącym się w bramie kamienicy oraz Galerii Trystero zostaną udostępnione nie publikowane dotychczas zbiory archiwalnych dokumentów z początków polskiego Szczecina.

Na dziedzińcu kamienicy zostaną przedstawione powiększone kopie wybranych eksponatów. Będą to min. plakaty i ulotki obwieszczające zajęcie Szczecina, dokumenty dotyczące przesiedlenia oraz inne pamiątki z tego okresu.

Ekspozycję prac wzbogaci inscenizacja dźwiękowa. Wchodząc na dziedziniec usłyszymy odgłosy zbliżającego się frontu, zabrzmi Rota jak również inne pieśni wykonywane w tym okresie. Grupa aktorów przygotuje inscenizację. Do odegrania scenek w strojach z okresu zasiedlania Szczecina zostaną zaproszeni również mieszkańcy kamienicy.

W ustawionym na dziedzińcu namiocie wojskowym odbędzie się projekcja materiałów video dotyczących okresu powojennego miasta.

Aby przybliżyć gościom ducha powojennych czasów na stole pojawią sie przysmaki dostępne w tamtym okresie – chleb, cebula, smalec, bimber

 

Otwarcie wernisażu w galerii „Trystero”

Odbędzie się wystawa malarska Przemysława Cerebież– Tarabickiego.

Na okazjonalny wernisaż zaprosimy również autorytety w dziedzinie historii i architektury miasta.

Spotkanie poprowadzi historyk sztuki Pani Maria Łopuch

Patronat medialny nad impreza obejmie Kurier Szczecinski – pierwsza powojenna gazeta wydawana od 7 października 1945r. Od 1945 wydawany był w ówczesnym województwie szczecińskim. Obecnie jest kolportowany w całym województwie zachodniopomorskim. Dawniej gazeta była popołudniówką.

[nggallery id=3]


Kategorie