Aby cieszyć się pełnią zdrowia! - Fundacja Kamienica 1

Aby cieszyć się pełnią zdrowia!

Aby cieszyć się pełnią zdrowia!

Category : Uncategorized , Zdrowie

Wg definicji zdrowie to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawność. O czym warto pamiętać, żeby świadomie i konsekwentnie budować swoje zdrowie? Poniżej 4 wskazówki.

Zdrowe odżywianie – dzięki właściwej kompozycji diety można działać profilaktycznie i ochronić się przed rozwojem niektórych chorób już poziomu talerza. Zdrowe odżywianie zaczyna się już przy półce sklepowej, ponieważ to, co trafi do naszego koszyka, prędzej czy później, ale trafi do naszego brzucha. W następnych postach przybliżymy Wam zasady mądrego żywienia.

Aktywność fizyczna – wg zaleceń 150min tygodniowo, tj. wygospodarowanie czasu na treningi 3x50min lub 5x30min, wystarczy, aby chronić nas przed zachodzeniem niekorzystnych zmian w organizmie (oraz przed gromadzeniem nadprogramowych kilogramów). Oczywiście to tylko wskazówka, jeśli uprawiasz sport codziennie – również świetnie dbasz o zdrowie.

Higieniczny tryb życia – w dobie pandemii z powodu COVID pamiętamy o regularnym i dokładnym myciu rąk, całego ciała, myciu żywności przed przygotowaniem, ale warto w tym miejscu przypomnieć, że higieniczny tryb życia to także codzienne dbanie o higienę snu, czyli spanie tyle, ile potrzebuje mój organizm oraz niezakłócanie procesu zasypiania (np. wyciszenie, unikanie światła niebieskiego). Bezsenność lub zbyt krótka ilość snu to brak regeneracji organizmu, pogorszenie koncentracji i pamięci, a także ryzyko obniżonego nastroju, czy kłopotów z gromadzeniem dodatkowych kilogramów.  

Ile powinienem spać? Normy są bardzo szerokie i zmieniają się wraz z wiekiem. W sytuacji idealnej osoby dorosłe powinny spać średnio 7-9h na dobę, aby cieszyć się dobrostanem psycho-fizycznym.

Zdrowie psychiczne – dbanie o równowagę wewnętrzną, życzliwość wobec siebie (i innych), przytulenie słabości swoich (i innych J), zgoda na nie, realizacja swoich pasji, podążanie za marzeniami, samorozwój. Dzięki temu wszystkiemu stajemy się szczęśliwi i uśmiechnięci, a to ułatwia dbanie o pozostałe omawiane elementów zdrowia. Pamiętaj! Każdy z tych elementów jest filarem, który nieustannie tworzy i rekonstruuje nasze zdrowie. Warto pamiętać, że potrzebujemy ich wszystkich, by cieszyć się pełnią zdrowia.

Nad czym zaczniesz pracę już teraz, by iść w kierunku zdrowia?


Kategorie